Układanie paneli podłogowych cz.2
Posted by      16/08/2021 11:56:18    Comments 0
Układanie paneli podłogowych cz.2

Panele podłogowe

Zastosowanie wszystkich zasad związanych z położeniem podłogi z paneli podłogowych sprawi, że podłoga będzie mogła być użytkowana przez wiele lat . Ponadto dobrze ułożona sprawi, że panele podłogowe nie połamią się, nie powyginają i będą ładnie wyglądać. Warto poświęcić czas i odpowiednio przygotować podłoże przed ich ułożeniem. Na wyrównanym podłożu kładziemy folię paraizolacyjną o grubości 0,2 mm. Jedna warstwa powinna zachodzić na kolejną na powierzchni około 10 cm.

Folia powinna także nachodzić na ścianę na wysokość listwy przypodłogowej. Ścisłe zastosowanie się do zasad układania paneli podłogowych pozwoli na profesjonalne ich ułożenie. Na folię powinniśmy położyć maty podkładowe. Może być do tego użyta pianka polipropylenowa, tektura budowlana lub płyta polistyrenowa. Materiał ma za zadanie wygłuszyć, inaczej stworzyć izolację akustyczną. Matę podkładową trzeba układać w stosunku do folii prostopadle lub na ukos.

Krawędzie maty nie powinny być w tej samej linii co krawędzie paneli. Prawidłowe ułożenie gwarantuje długie i komfortowe użytkowanie paneli podłogowych. Maty powinny dotykać się. Czasami można je skleić specjalną taśmą, wówczas podczas układania paneli nie rozsuną się. Trzeba także zwrócić uwagę na to, że nie powinny one nachodzić na ściany, mogą ją jedynie dotykać. Sprawdzone metody montażu paneli podłogowych należy stosować bez ich modyfikacji.

Podłogi z paneli podłogowych

Zmiana ich układania może wpłynąć na ich szybkie zniszczenie. Panele podłogowe powinno się układać prostopadle do okna. W pomieszczeniach, w których znajduje się więcej okien panele układamy zgodnie z kierunkiem wpadania promieni słonecznych z okna znajdującego się naprzeciwko drzwi. W ten sposób ułożone panele podłogowe prezentują się najlepiej ponieważ miejsca łączeń paneli podłogowych są najmniej widoczne. Układanie paneli rozpoczynamy od całych paneli podłogowych. Jeżeli docięcie jest konieczne robimy to na końcu rzędu.

Docięty fragment panelu nie powinien być mniejszy niż 5 cm. Dlatego wcześniej trzeba sprawdzić, jaką szerokość będzie miał ostatni kawałek. Jeżeli będzie mniejszy niż 5 cm trzeba skrócić pierwszy panel. Zanim zaczniemy układanie dobrze wykonać przymiarkę paneli podłogowych.Pierwszy rząd trzeba ułożyć wzdłuż ściany, piórem w jej kierunku. Na początku łączymy ze sobą krótsze boki, jeżeli dopasujemy je wówczas panel ustawiamy pod kątem około 70 stopni i mocujemy go do już ułożonych paneli. Przesunięcie kolejnego rzędu w stosunku do poprzedniego nie powinno być mniejsze niż 40 cm

Comments

Log in or register to post comments