Układanie paneli podłogowych cz.1
Posted by      16/08/2021 11:24:33    Comments 0
Układanie paneli podłogowych cz.1

Panele podłogowe

Panele podłogowe w pomieszczeniu docelowym, w którym jest określona temperatura i wilgotność powietrza powinny przebywać około 2 dni. Najlepsza temperatura dla paneli to 21 stopni i wilgotność około 60%. Najlepiej aby w pomieszczeniu, w którym trzymamy panele nie otwierać okien. Podczas tych dwóch dni panele pod wpływem temperatury i wilgoci mogą zmienić swój wymiar.

Panele podłogowe powinniśmy wyjąć z opakowania dopiero przed montażem. Po wyjęciu z opakowania dobrze jest sprawdzić czy nie są uszkodzone. Zdarza się, że do opakowania w fabryce zostaną włożone wadliwe sztuki. Każdy panel podłogowy przed ułożeniem dokładnie trzeb obejrzeć. Ponieważ po ułożeniu podłogi i zauważeniu wad fabrycznych trudno będzie go wyciągnąć.

Trzeba wówczas będzie rozebrać ułożone panele. Dobrze układać podłogę z osobą, która wcześniej już to robiła ponieważ pomoże nam zwrócić uwagę na pewne elementy, na które zapewne układając podłogę po raz pierwszy nie zwrócimy uwagi. Wystarczy niewielki doświadczenie w układaniu paneli podłogowych aby ułożyć podłogę prawidłowo. Nie jest to bardzo skomplikowane zadanie.

Podłogi z paneli

Podczas układania podłogi z paneli podłogowych nie potrzebujemy kleju. Ponadto panele nie powinny dotykać żadnych elementów konstrukcyjnych budynku. Podczas zmieniającej się temperatury otoczenia panele podłogowe będą się delikatnie rozszerzać i zwężać. Powinny mieć na to przygotowane miejsce. Bez pozostawienia odstępu okazałoby się, że panele na siebie nachodzą lub pękają.

Bez wątpienia konieczne jest zostawienie miejsca pomiędzy panelami podłogowymi a ścianą. Szczelina powinna wynosić od 10-15 mm. W dużych pomieszczeniach powyżej 50 metrów kwadratowych odstępy powinny wynosić około 20 mm. Szczeliny przy ścianach można zakryć listwami przypodłogowymi. Listwy przypodłogowe możemy dopasować kolorem do paneli podłogowych.

Listwy przypodłogowe

Wykończenie podłogi ładnymi listwami przypodłogowymi sprawi, że podłoga będzie wyglądała elegancko i profesjonalnie. Bez wątpienia wykończenie położonej podłogi z paneli podłogowych wpływa na całość prac związanych z wykonaniem podłogi. W zależności od pomieszczenia panele trzeba dopasować kolorem i klasą ścieralności.

Duży wybór kolorów i wzorów sprawia, że panele podłogowe klienci często dopasowują do wystroju całego mieszkania. W mieszkaniu dominuje wówczas jeden odcień we wszystkich pomieszczeniach. Panele podłogowe różnią się jedynie klasą ścieralności lub rodzajem.

Panele winylowe

W łazience i kuchni możemy spotkać panele winylowe, które są wodoodporne i bardziej wytrzymałe na zarysowania. Duży wybór paneli winylowych sprawia, że kolorystyką i wzorami można je dopasować do paneli podłogowych laminowanych lub drewnianych znajdujących się w pozostałych pomieszczeniach.

Comments

Log in or register to post comments